16-09-2020
Sukces programu „Moja Woda”: Budżet został wyczerpany w dwa miesiące, będzie kontynuacja w 2021 roku
Ogromne zainteresowanie Programem „Moja Woda”! W ciągu 2 miesięcy od uruchomienia naboru został wyczerpany planowany budżet programu na 2020 r. Wnioski można jednak składać do końca września drogą elektroniczną (a do końca października dosłać wersję papierową) do właściwego wojewódzkiego funduszu – według zapowiedzi brakujące środki zostaną pokryte z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Minister Klimatu, Michał Kurtyka, zapowiedział także kontynuację wsparcia budowy przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę od początku 2021 r.
Cieszy nas ogromny sukces pierwszej odsłony programu Moja Woda. Prawie 24 tysiące polskich rodzin włączyło się aktywnie w zapobieganie suszy. Te rodziny skorzystały z dotacji do 5 tysięcy złotych, ale również zainwestowały własne pieniądze w budowę przydomowej instalacji retencyjnej, gdyż są świadome korzyści z magazynowania i wykorzystania deszczówki – podsumował Minister Michał Kurtyka.
Na Dolnym Śląsku od początku trwania programu przyznaliśmy mieszkańcom 373 dotacje na kwotę bliską 1,8 mln złotych to pokazuje, że zainteresowanie oszczędzaniem wody w regionie jest duże i co ważne wzrosła świadomość dotycząca wykorzystywania niedocenianej deszczówki, która jest przecież wodą dostępną za darmowo – komentuje Łukasz Kasztelowicz Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Ważne daty!
30 września 2020 r. to ostatni dzień na przysyłanie wniosków w formie elektronicznej przez Portal Beneficjenta.
30 października 2020 r. to ostateczny termin dostarczenia wersji papierowej ww. wniosków (tj. zarejestrowanych na portalu beneficjenta do 30.09.2020r.) do właściwego wojewódzkiego funduszu. Dla mieszkańców Dolnego Śląska jest to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Aby otrzymać dofinansowanie z Programu „Moja Woda” należy złożyć obydwie wersje wniosku (elektroniczną i papierową). Wszystkie wnioski, które zostaną zarejestrowane, zostaną sfinansowane w tym roku – zapowiada Wiceprezes Narodowego Funduszu, Artur Lorkowski.
Program „Moja Woda” w 2021 roku
Pierwszy nabór w programie „Moja Woda” został uruchomiony 1 lipca 2020 roku. Środki przeznaczone na realizację programu wspierającego przydomową retencję wyniosły ponad 100 mln zł z budżetu Narodowego Funduszu oraz 4,67 mln zł od wojewódzkich funduszy.
Chcemy uruchomić nową edycję programu Moja Woda, której budżet powinien być porównywalny do tego, którym dysponowaliśmy w 2020 roku. Poprosiłem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przedstawienie propozycji nowej odsłony programu w ciągu najbliższych tygodni we współpracy z wojewódzkimi funduszami – mówił Minister Klimatu, Michał Kurtyka.
Kto i na co może uzyskać dofinansowanie z Programu „Moja Woda”?
Program skierowany jest osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny.
Finansowanie z Programu „Moja Woda” obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych (czyli popularnej „deszczówki”), jak i wód roztopowych.
Jakie są warunki przystąpienia do Programu?
Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 r. Zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku.
Środki z Programu są przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji, która może wynosić do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5000 złotych w ramach jednego wniosku.
Gdzie szukać informacji o Programie?
Szczegółowa lista inwestycji, na którą można otrzymać dofinansowanie oraz wymagane dokumenty i załączniki są opisane w Programie „Moja Woda” oraz w zakładce Programu “Moja Woda” na stronie wfosigw.wroclaw.pl.
Ostatnio zmodyfikował: Agnieszka Małysa 2020-09-16 14:16:29
Opublikował: Agnieszka Małysa 2020-09-16 11:01:58