16-12-2020
Eko-pojazdy na wyposażeniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu zakupił 9 pojazdów o napędzie elektrycznym oraz 8 stacji ładowania dla tych pojazdów. Zakup samochodów był możliwy dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W przekazaniu pojazdów udział wziął Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
Pojazdy marki opel corsa–e wraz ze stacjami ładowania zostały w 100 % sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Dziś oficjalnie przekazujemy pierwsze samochody o napędzie elektrycznym, na które udzieliliśmy wsparcia ze środków finansowych Funduszu. Co istotne, właśnie dla instytucji, której działalność jest bezpośrednio związana z ochroną środowiska - wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Samochody będą wykorzystywane do zadań inspekcyjnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz trzech Delegatur, zlokalizowanych w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Dzięki tym pojazdom będziemy mogli realizować zadania związane z kontrolami przestrzegania przepisów ochrony środowiska i jednocześnie przyczynimy się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza ze środków transportu - dodaje Waldemar Kulaszka Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Pojazdy będą służyć pracownikom w szczególności do interwencji w sprawach nielegalnego magazynowania odpadów, kontrolowania emisji zanieczyszczeń do powietrza z działalności gospodarczej, a także rozpoznawania innych zagrożeń w środowisku.
Dla samochodów elektrycznych oprócz zerowej emisji spalin do powietrza charakterystyczne są także niskie koszty eksploatacyjne oraz wysoka efektywność. Pojazdy elektryczne zużywają 16,8 – 16,5 kWh/100 km, czyli w przybliżeniu 100 km jazdy będzie kosztować użytkownika ok. 12 zł. (= ok. 3 l paliwa). Dodatkowo „elektryki” wykorzystują energię wytwarzaną podczas hamowania, która częściowo zasila zespół akumulatorów. Jak mówi Piotr Cyganek Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Oplem corsa-e będzie można pokonywać względnie dużą odległość, bowiem ich maksymalny zasięg przewidywany jest na ok. 329 – 337 km bez konieczności ładowania. Zakupione przez nas pojazdy będą wykorzystywane głównie do przemieszczania się i wykonywania czynności inspekcyjnych w terenie zabudowanym. Zminimalizuje to w istotny sposób obciążenie dla środowiska, powietrza i zdrowia mieszkańców. Szacuje się, że samochody elektryczne emitują ok. 2,7 razy mniej szkodliwego C02 niż samochody wykorzystujące olej napędowy lub benzynę. Stacje ładowania zamontowano w obiektach WIOŚ we Wrocławiu z czego 2 stacje w siedzibie przy ul. Chełmońskiego we Wrocławiu oraz po 2 stacje doładowania w Delegaturach w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy. W sumie 8 punktów. Zastosowane w pojazdach rozwiązania pozwalają na naładowanie akumulatorów do 80% pojemności w ciągu 30 minut w stacjach szybkiego ładowania prądem stałym, dysponujących mocą do 100 kW. Za pomocą stacji zamontowanych w WIOŚ czas ładowania zakupionych pojazdów wyniesie ok. 4 godziny.
Kwota jaką przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na pojazdy elektryczne to ponad 1 mln złotych, stacje ładowania to koszt 108 tys. złotych. To ważne, aby służby inspekcyjne jako strażnicy przepisów ochrony środowiska sprawnie reagowały na wszelkie zagrożenia w naszym otoczeniu. Cieszymy się, że mamy tu swój wkład, jak również w rozwój dolnośląskiej elektromobilności – mówi Bartłomiej Wiązowski Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
WFOŚiGW we Wrocławiu wsparł w latach 2000-2019 działalność IOŚ na Dolnym Śląsku kwotą ponad 49,5 mln zł.
Galeria zdjęć
Opublikował: Agnieszka Małysa 2020-12-16 13:09:17