Projekt Doradztwa Energetycznego 2015-2023


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl




27-04-2022

Źródło ciepła

Zaczyna się boom na pompy ciepła. Polacy chcą obniżyć rachunki

W ubiegłym roku Polacy masowo instalowali fotowoltaikę w swoich domach. Teraz przerzucili się na pompy ciepła. Do wzrostu popularności takiej formy ogrzewania przyczyniły się m.in. rosnące rachunki za gaz. Popyt na pompy ciepła jest tak duży, że pojawią się problemy z ich dostępnością, bo producenci nie są w stanie szybko zwiększyć produkcji. Instalatorzy mają zarezerwowane terminy do jesieni. Eksperci już mówią o rewolucji w ogrzewaniu, nie tylko w Polsce. Więcej w artykule:

https://www.money.pl/gospodarka/zaczyna-sie-boom-na-pompy-ciepla-polacy-chca-obnizyc-rachunki-6758216155044448a.html



15-04-2022

Źródło ciepła

Pompa ciepła z dopłatą do 21 tys. zł. Dowiedz się, dlaczego warto zainstalować ją w domu

Zainteresowanie pompami ciepła już jest ogromne, a może zwiększyć się za sprawą rządowych dopłat na ich zakup i montaż w domu jednorodzinnym. Wsparcie w ramach nowego programu "Moje ciepło", który ma wystartować w I lub II kwartale 2022 r., może sięgnąć nawet 21 tys. zł. Czym właściwie są pompy ciepła i jakie oszczędności przynosi ich instalacja? Więcej na stronie: 
https://businessinsider.com.pl/technologie/pompy-ciepla-z-doplata-do-21-tys-zl/4xk59b7



11-04-2022

Źródło ciepła

50% globalnej energii z OZE stanowi biomasa – jak można zmienić ten bilans? Raport IRENA

Bioenergia stanowi obecnie 50% pozyskiwanej energii odnawialnej, co w 2019 roku odpowiadało 9% globalnej produkcji energii. Jej atutem jest możliwość zastąpienia paliw kopalnych w bardzo kompletny sposób, co przejawia się w możliwości zastosowania biomasy w każdym podsektorze energetycznym, a także w magazynowaniu jej. Ma jednak sporo wad i mankamentów. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) zaprezentowała scenariusz rozwoju energetyki, który zakłada ograniczenie ocieplania klimatu do 1,5°C do 2050 roku. Jakie miejsce zajmuje w nim bioenergia?Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: https://globenergia.pl/50-globalnej-energii-z-oze-stanowi-biomasa-jak-mozna-zmienic-ten-bilans-raport-irena/



11-04-2022

Źródło ciepła

Jaka powinna być pompa ciepła przyszłości? Przede wszystkim tańsza!

 powodu wojny wywołanej przez Rosję, władze Unii Europejskiej zaproponowały zarys planu uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Kluczem do porzucenia paliw importowanych z Rosji ma być podwojenie rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat. Czy przeprowadzenie takiej rewolucji będzie możliwe z wykorzystaniem pomp ciepła, które są obecnie dostępne na rynku? Cechy pompy ciepła przyszłości przedstawia Marek Miara z instytutu Fraunhofer ISE. https://globenergia.pl/jaka-powinna-byc-pompa-ciepla-przyszlosci-przede-wszystkim-tansza/



11-04-2022

Źródło ciepła

Branża pomp ciepła – jak zmieniła się przez ostatnie 15 lat?

Jak zmieniła się branża pomp ciepła przez ostatnie 15 lat? Jak bardzo wzrósł rynek w tym czasie? Pisze o tym Paweł Lachman - prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami: 

https://globenergia.pl/branza-pomp-ciepla-jak-zmienila-sie-przez-ostatnie-15-lat/



10-03-2022

Źródło ciepła

Pompy ciepła to dobre rozwiązanie, ale tylko z fotowoltaiką!

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej gmin w Polsce decyduje się na wykorzystanie pomp ciepła – najczęściej „w parze” z instalacjami fotowoltaicznymi. Czynniki, które pomagają w upowszechnianiu takich rozwiązań, to m.in. przystępna cena, dyrektywy unijne, dofinansowania i większa świadomość ekologiczna w gminach. Więcej pod adresem: https://magazynbiomasa.pl/pompy-ciepla-to-dobre-rozwiazanie-ale-tylko-z-fotowoltaika/



07-02-2022

Źródło ciepła

Planujesz zakup kotła? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Wybór odpowiedniego kotła do ogrzania domu nie jest prosty. Zwracamy uwagę przede wszystkim na koszt inwestycji, ale w dobie walki ze smogiem i trującymi zanieczyszczeniami, należy przyjrzeć się także parametrom urządzenia pod względem emisji. Na co zwrócić uwagę kupując kocioł? Oto wskazówki! Zapraszamy do treści artykułu:

https://globenergia.pl/planujesz-zakup-kotla-sprawdz-na-co-musisz-zwrocic-uwage/

 



07-02-2022

Źródło ciepła

Wyjaśnienia: "Kto będzie składał deklaracje o ogrzewaniu?'

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków zbliża się wielkimi krokami. Na początek ma objąć rejestr źródeł ogrzewania. Kto będzie musiał złożyć deklarację i co trzeba będzie w niej uwzględnić? Na początek informacji ma być niewiele, z czasem baza zostanie rozbudowana. Więcej informacji w artykule: 

https://wysokienapiecie.pl/35068-kto-bedzie-skladal-deklaracje-rejestr-zrodel-ogrzewania/



07-02-2022

Źródło ciepła

Wkrótce start ogólnopolskiego programu dotacji na pompy ciepła

W najbliższych tygodniach ma rozpocząć się nabór wniosków w programie Moje Ciepło, w którym będzie można otrzymać dotacje na zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach i który ma szansę na powtórzenie sukcesu Mojego Prądu – programu dotacji na domową fotowoltaikę. Okazuje się, że zainteresowani uzyskaniem dotacji na pompę ciepła nie muszą czekać z rozpoczęciem takiej inwestycji do startu nowego programu. Więcej w artykule pod adresem: 

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/107254/wkrotce-start-ogolnopolskiego-programu-dotacji-na-pompy-ciepla

 



05-12-2021

Źródło ciepła

Ciepłownictwo poprawia jakość powietrza w miastach

Przed nami kolejny sezon grzewczy. W związku z niskimi temperaturami wiele miast w Polsce będzie zmagać się ze zjawiskiem smogu i niską jakością powietrza. Po raz kolejny temat troski o czyste powietrze i jego jakość w obszarach zurbanizowanych będzie zajmować jedno z czołowych miejsc w ogólnopolskiej debacie publicznej. W tym kontekście znaczenia nabiera pytanie, w jaki sposób można przyczynić się do zmian na lepsze, aby w sezonie jesiennym i zimowym powietrze w miastach było lepszej jakości i nie miało tak szkodliwego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami: https://portalkomunalny.pl/plus/?art=Cieplownictwo-poprawia-jakosc-powietrza-w-miastach-27707



Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 299629