W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".
Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
17-08-2021
OZE
Polskie firmy próbują zmierzyć się z wodorem. Czy i gdzie powstaną nowe inwestycje?
Sześć projektów dotyczących zastosowania nowoczesnych technologii wodorowych w energetyce ubiega się o wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W konkursie o wsparcie projektów wodorowych startuje kilka spółek ze znanymi w branży energetycznej menedżerami. Nowe fabryki czystego wodoru mogą powstać w Kamieniu Pomorskim i Koninie, prawdopodobnie w Lublinie szykuje się nowa fabryka autobusów. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: https://wysokienapiecie.pl/39899-polskie-firmy-probuja-zmierzyc-sie-z-wodorem-czy-gdzie-powstana-nowe-inwestycje/
11-08-2021
OZE
Zmiany klimatu powszechne i coraz intensywniejsze. Problemem emisje nie tylko dwutlenku węgla
Najnowszy raport IPCC alarmuje w sprawie postępujących zmian klimatycznych, które dotykają wszystkich regionów planety. Skutki katastrofy, której winne są przede wszystkim emisje powodowane przez człowieka, zmniejszyć mogą jedynie zdecydowane działania. Wśród problemów, na które szczególnie zwrócono uwagę, są emisje metanu, które wiążą się m.in. z wydobyciem węgla. W ich wysokości w UE przoduje Polska. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: https://smoglab.pl/ipcc-o-zmianach-klimatu/
11-08-2021
OZE
Drzewo Roku 2021 – trzy dęby na podium
Poznaliśmy laureatów w konkursie na Drzewo Roku 2021 organizowanym przez Klub Gaja. Zwycięski okaz to dąb szypułkowy, liczy około 400 lat, ma 13 metrów wysokości, 7 metrów obwodu i stoi w Puszczy Białowieskiej. Walka trwała do samego końca, a między pierwszym i drugim miejscem różnica głosów wyniosła zaledwie 250 głosów. Więcej informacji w artykule: https://smoglab.pl/drzewo-roku-2021/
11-08-2021
OZE
Miejskie kaniony pełne spalin. Jak się ich pozbyć?
O kanionach ulicznych mówi się niewiele, są jednak stałym elementem miejskiego krajobrazu. To jedne z miejsc, gdzie oddycha się najtrudniej. Wszystko przez spaliny. Szczegóły znajdziecie Państwo w stronie internetowej: https://smoglab.pl/kaniony-uliczne-wywiad/
07-05-2021
OZE
Polska uczelnia pracuje nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są już jednym z najpopularniejszych źródeł OZE na świecie, także w Polsce. Aktywa słoneczne w naszym kraju przekroczyły już poziom 4,2 GW mocy zainstalowanej. Szacuje się, że w Polsce do 2025 r. łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce może sięgnąć 8 GW, chociaż pojawiają się głosy, że będzie to znacznie więcej. Średnia żywotność paneli wynosi dziś 20–30 lat. AGH informuje, że w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Więcej informacji w artykule.
Więcej informacji pod adresem: https://globenergia.pl/polska-uczelnia-pracuje-nad-recyklingiem-paneli-fotowoltaicznych/
06-05-2021
OZE
Fotowoltaika sprzyja rozwojowi roślinności, w tym łąk kwietnych
Wśród argumentów osób krytykujących rozwój energetyki słonecznej pojawiają się obawy o wpływ wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych na grunty, w tym na roślinność. Długotrwały cień był jednym z przedmiotów badań naukowców z Uniwersytetu Stanu Oregon. Wykazali, że półcień generowany przez panele fotowoltaiczne zwiększa efektywność uprawy roślinności pod panelami oraz opóźnia ich kwitnienie, co może wspomóc rolnictwo i rozwój bioróżnorodności. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Więcej informacji pod adresem: https://globenergia.pl/fotowoltaika-sprzyja-rozwojowi-roslinnosci-w-tym-lak-kwietnych/
22-03-2021
OZE
Warto wiedzieć: ZJAWISKO SMOGU. Co to jest smog?
Powietrze nad naszym krajem przez wiele dni i nocy jest zanieczyszczone. Wyrazistym i odczuwanym przez każdego dowodem prawdziwości tego stwierdzenia jest tak zwany smog. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.
Więcej informacji pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/warto-wiedziec-2/
22-03-2021
OZE
Wpływ mikroinstalacji OZE na sieć dystrybucyjną okiem operatora
Dyskusja o rozwoju OZE w Polsce kierunkuje się w stronę wpływu mikroinstalacji na sieć dystrybucyjną. Wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik ds. rządu informował podczas wydarzeń branżowych, że prowadzone są rozmowy z operatorami dotyczące wymaganych zmian w systemie dystrybucji. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.
Więcej informacji pod adresem: https://globenergia.pl/wplyw-mikroinstalacji-oze-na-siec-dystrybucyjna-okiem-operatora/
17-02-2021
OZE
Nowela ustawy o OZE: zmiany definicji i obostrzeń
Ministerstwo Klimatu przedstawiło efekty prac nad kolejną nowelizacją ustawy o OZE. Ma ona przynieść zmiany definicji małej instalacji, wynikające z praktyki, przedłużenie terminów działania niektórych mechanizmów, czy złagodzenie regulacji o planowaniu przestrzennym dla źródeł odnawialnych. Więcej informacji w artykule.
Więcej informacji pod adresem: https://wysokienapiecie.pl/35697-nowela-ustawy-o-oze-zmiany-definicji-obostrzen/
12-02-2021
OZE
Źródła energii w Polsce w 2020: mniej węgla, więcej gazu i OZE
W 2020 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło kolejny rok z rzędu. Mniej prądu wyprodukowaliśmy z węgla (w sumie jego udział w miksie energetycznym spadł do rekordowo niskiego poziomu − 70%). Wzrosły generacja z gazu, wiatru i fotowoltaiki oraz import. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.
Więcej informacji pod adresem: https://wysokienapiecie.pl/35619-zrodla-energii-w-polsce-w-2020-mniej-wegla-wiecej-gazu-oze/
Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 307882